مصاحبه از طریق از اسکایپ

سوالات و مطالب پیرامون پروسه اخد پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا
نمایه کاربر
italeader
پست: 301
تاریخ عضویت: دو شنبه ژانویه 16, 2017 12:38 am

مصاحبه از طریق از اسکایپ

پست توسط italeader » سه شنبه فوریه 14, 2017 10:44 pm

یکی از مراحل اصلی پروسه پذیرش در برخی از دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مصاحبه از طریق اسکایپ با کمیته پذیرش (اساتید) دانشگاه است. توانایی یا عدم توانایی پاسخ به سوالات مطرح شده توسط دانشجو تاثیر مستقیمی بر پذیرش و فاند دارد. به علاوه سطح و میزان تسلط شما به زبان انگلیسی در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. به صورت کلی ۳ دسته زیر گزینه های احتمالی برای سوال هستند:

🇮🇹 سوالات عمومی: در این دسته از سوالات استاد قصد دارد هدف شما از انتخاب دانشگاه مورد نظر، انتخاب ایشان به عنوان سوپروایزر و... را بداند، همچنین در مواردی ممکن است استاد هدف شما از اپلای را نیز بپرسد.
در این دسته از سوالات ممکن است استاد در مورد گزینه های دیگر و دانشگاه هایی که قصد اپلای دارید سوال کند که بهتر است با صداقت به سوالات پاسخ دهید.

🛑چند سوال پرتکرار در زیر امده است:
- How did you find out about the position of PhD/Master?
- What are you going to research?
- Why we should accept you?
- Discuss your career goals?

🇮🇹سوالات تخصصی: در این دسته درمورد رزومه، ریسرچ پروپزال، مقالات و پروژه های درسی سوالاتی پرسیده میشود. این قسمت یکی از مهمترین بخش ها است و لازم است که جهت نتیجه گیری و موفقیت آمیز بودن مصاحبه به رزومه خود کاملا تسلط داشته باشید.
همچنین در این دسته ممکن است سوالات درسی هم پرسیده شود اما سوالات معمولا خیلی دشوار نیستند و با اطلاعات و پیش زمینه های دانشگاهی خود قادر به پاسخ خواهید بود. سوالات با توجه به رشته می توانند متفاوت باشند ولی به عنوان مثال از جمله سوالاتی که در گرایش نرم افزار می توان به آن اشاره کرد، مثلا دلیل استفاده یک نرم افزار برای یک مساله خاص در مقایسه با نرم افزارهای دیگر (با توجه به رزومه اورده شده) ممکن است پرسیده شود و ...

بهتر است در صورتی که پاسخ سوالی را نمی دانید با صداقت پاسخ دهید که مثلا در حال حاضر حضور ذهن ندارید و سوال را بررسی خواهید کرد و در صورت تمایل استاد، در اسرع وقت جواب را برایشان ارسال میکنید. البته در اکثر موارد هم استاد جواب میدهد که نیازی نیست و... اما صداقت داشتن میتواند کمک شایانی به شما کند تا اینکه جواب نامرتبط و نادرست بدهید.

در برخی مواقع ممکن است استاد در ایتدا مقاله ای به شما پیشنهاد دهد تا مطالعه کنید و در وقت بعدی برایشان توضیح دهید و نظرتان را ارائه دهید. چنین پیشنهادهایی را حتما بپذیرید چرا که ارائه خوب شما تاثیر بسزایی در جلب نظر استاد دارد و ممکن است شما را از سایر رقبا متمایز سازد حتی اگر معدل رقبا بیشتر از شما باشد.
🇮🇹 نکاتی در مورد پروژه استاد و وظایف شما: در این قسمت ممکن است استاد در مورد پروژه خود توضیحاتی ارائه دهد و در موارد خاصی بخواهد نظر شما را بداند. به عنوان مثال اینکه ایا شما برای ایفای فلان نقش در گروه استاد رضایت دارید یا خیر و همچنین گاهی ممکن است استاد چندین پروژه داشته باشد و از شما بخواهد در مورد اولویت هایتان توضیح دهید. یا در مواردی استاد ممکن است از شما بپرسد ایا میتوانید زودتر از ترم به دانشگاه و تیم انها اضافه شوید یا خیر و سوالاتی از این دست.

✳️نکاتی برای آمادگی بیشتر:
- هنگام مصاحبه پاسپورتتان همراهتان باشد چون در ابتدا برای کنترل هویت از شما می خواهند که پاسپورتتان را در کنار صورتتان بگیرید.
- اگر تجربه استفاده از اسکایپ را ندارید قبل از مصاحبه چند بار با دوستان خود تمرین کنید که در زمان مصاحبه به مشکل بر نخورید و از همه لحاظ آماده باشید.
- ترجیها برای تمرکز بیشتر، در اتاق فقط خودتان حضور داشته باشید و نور اتاق کافی باشد.
- سعی کنید برای تمرکز بیشتر و درک بهتر سوالات از هدفون استفاده کنید.