در دوران کرونا سوار هواپیما شویم ؟

نمایه کاربر
italeader
پست: 321
تاریخ عضویت: دو شنبه ژانویه 16, 2017 12:38 am

در دوران کرونا سوار هواپیما شویم ؟

پست توسط italeader » پنج شنبه آپریل 30, 2020 6:11 pm

IMG_20200430_153704_852.jpg
IMG_20200430_153704_852.jpg (114.04 کیلو بایت) مشاهده 1450 مرتبه
با شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، بعضی از دولت‌ها محدودیت‌هایی برای سفر وضع کرده‌اند. در بعضی کشورها هنوز این محدودیت ها اعمال نشده و مردم خودشان باید برای پرهیز از ابتلا به کرونا، در سفر احتیاط کنند.در اینجا سعی می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم؛ آیا با هواپیما سفر برویم ؟

باور عمومی این است که وقتی در هواپیما نشسته‌اید، احتمال بیشتری دارد که بیمار شود، چون هوای "مانده"‌ را تنفس می کنید اما بر عکس،‌ هوای درون هواپیما ممکن است حتی کیفیت بهتری از دفتر کار،‌ قطار یا اتوبوس داشته باشد.

گرچه در هواپیماهایی که مسافر زیاد دارند، تعداد افراد در هر متر مربع بیشتر است‌ ولی تهویه هوا هم بیشتر انجام می‌شود.

کینیان چِن،‌ استاد دانشگاه پِردیو در آمریکا،‌ درباره کیفیت هوا در وسایل نقلیه مختلف تحقیق می‌کند. طبق برآورد او، در هواپیماها،‌ هر دو تا سه دقیقه،‌ هوا کاملا عوض می‌شود. در ساختمان‌هایی که تهویه مطبوع دارند‌ هوا هر ۱۰ تا ۱۲ دقیقه عوض می‌شود.

هوای هواپیما، با فیلترهایی با بازده بالا تهویه می‌شود که در مقایسه با سیستم‌های معمول تهویه هوا،‌ می‌توانند ذرات کوچکتر از جمله ویروس‌ها را جذب کنند.

هوای تازه بیرون هواپیما را فیلتر به درون می‌کشد و با هوای کابین مخلوط می‌کند. به این ترتیب، همیشه نیمی از خروجی فیلتر هوای تازه است. بیشتر سیستم‌های تهویه مطبوع برای مصرف کمتر انرژی، فقط از هوای درون اتاق استفاده می‌کنند.

علاوه بر تنفس قطرک‌های عطسه یا سرفه فرد بیمار، عفونت‌هایی مانند کرونای ۲۰۱۹ می‌توانند با لمس سطوح آلوده هم منتقل شوند، مثلا از طریق دست دادن با فرد بیمار یا دست زدن به دسته در.

"ویکی هِرتزبِرگ" از دانشگاه اِموری در آمریکا در سال ۲۰۱۸ از سطوح هواپیماهایی که در ده مسیر بین‌قاره‌ای پرواز می‌کردند نمونه گرفت و آنها را مقایسه کرد. او دریافت که این سطوح مثل "اتاق نشیمن خانه" هستند. به عبارت دیگر، بین هواپیما و سطوح ساختمان‌ها و وسایل نقلیه عمومی،‌ تفاوت قابل ملاحظه‌ای دیده نشد.

بنا به دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، بیشترین خطر ابتلا در هواپیما،‌ در دو ردیف جلویی،‌ پشتی و کناری فرد بیمار است.

جالب است بدانیم که در زمان شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳، در هواپیمایی که حامل یک بیمار بود، ۴۵ درصد مبتلایان در خارج از محدوده دو ردیف اطراف او نشسته بودند.

در مورد هواپیما هم توصیه عمومی همان شستن دست، تمیز کردن سطوح و پوشاندن عطسه و سرفه با دستمال است.

نگرانی اصلی در مورد سفر با هواپیما،‌ امکان انتقال بیماری از یک منطقه به نقطه دیگری در جهان است.


منبع خبر
بی بی سی