زمان و نحوه پذیرش در مقطع دکترا در ایتالیا

سوالات و مطالب پیرامون پروسه اخد پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا
Guru
پست: 88
تاریخ عضویت: دو شنبه ژانویه 23, 2017 11:12 pm

زمان و نحوه پذیرش در مقطع دکترا در ایتالیا

پست توسط Guru » شنبه فوریه 04, 2017 2:11 pm

✅ زمان و نحوه پذیرش در مقطع دکترا در ایتالیا

اکثر دانشگاههای ایتالیا در بازه زمانی اردیبهشت ماه تا آبان اقدام به انتشار فراخوان پذیرش برای مقطع دکترا میکنند و در طی این زمان به تناوب هر چند هفته شما شاهد انتشار فراخوان یکی از این دانشگاهها باید باشید که معروف به summer call هستند.
امسال دانشگاه پلیتکنیک تورین در ماه گذشته با انشار spring call حدود یک سوم از ظرفیت خودش رو گرفت و دو سوم باقی مونده رو در کال تابستانی اصلی خواهد گرفت، البته این مورد خیلی معمول نیست و اکثر دانشگاهها به کال summer اکتفا میکنند.

معمولا پذیرش در مقطع دکترا در کشور ایتالیا بر دو اساس انجام میشود، اگر فرض رو بر اين قرار بديم که رشته ای امسال حدود 10 دانشجوي دکترا می پذیرد معمولا 2 يا 3 نفر رو بر اساس ارزيابي مدارک پذيرش میشوند و 7-8 نفر رو بر اساس آزمون ورودي. حالا توضيح کوتاهي در مورد اين دو روش ورود:

◀️ 1- پذيرش بر اساس ارزيابي مدارک، رزومه ، ترجمه مدارک دانشگاهي با ريز نمرات و ريسرچ پروپوزال که براي موضوع پيشنهادي اون رشته نوشته ميشه که اين پروژه معمولا نمره زيادي داره، و همچنين يک مصاحبه کوتاه در حدود 10- 15 دقيقه، در حالت معمولی و در 90% دانشگاهها اعلام میشود که دانشجویان خارحی فقط و فقط از این طریق میتوانند در رقابت شرکت کنند.

◀️ 2- در روش دوم دانشجوها بر اساس ارزيابي اوليه مدارک، مصاحبه با اسکايپ و از همه مهم تر شرکت در يک آزمون ورودي پذيرفته ميشن، که در اين فاز آزمون ورودي بسيار تعيين کننده است، در بیشتر موارد فقط دانشجویان ایتالیایی یا افراد مقیم ایتالیا میبایست از این طریق شرکت کنند.

🔴 نکات مهم:

1- معمولا براي پذيرش از طريق راه دوم نياز به سفر به ايتاليا است.
2- معمولا 90% افراد گروه 2 بورسيه 13600يورويي در سال ميگيرند از دانشگاه.
3- بيشتر بچه هاي ما ناچار به گرفتن پذيرش از راه اول هستند چون نميتونن برن ايتاليا و در واقع، پروسه پذیرش دانشگاه اجازه شرکت دانشجویان خارجی رو در امتحان ورودی نمیده.
4- معمولا از 2-3 نفري که از طريق اول پذيرش ميگيرن يک نفر یا گاهی دونفر موفق به اخذ بورس ميشه.
5- در روش اول بيشترين نقش تعيين کننده رو مرتبط بودن مدرک فوق ليسانس و ليسانس، مقاله isi, پروژه تحقيقاتي قوي یا resarch proposal و مصاحبه نسبتا خوب با اسکايپ داره، معدل، دانشگاهي که درس خوندين و نمره زبان در درجات بعدی اهمیت قرار دارند، به اینصورت که در دانشگاه ساپينزاي رم سال گذشته ارایه مدرک زبان اجباری نبود.
البته کسانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی دانشگاه نمیشن شانس اقدام برای دریافت بورس های استانی رو دارن که حدودا 5200 یورو در سال هست و با مدیریت درست میشه با این پول هم تحصیل کرد.
آخرين نکته اينکه اين قاعده 100 % براي همه دانشگاهها يکسان نيست ولي حدود چندین دانشگاه سطح ممتاز ايتاليا که تجربه شده به اینصورت هستند.